Pántolás
Amennyiben megfelelő feszességgel használják, a pántolás ideális módszer a gyűjtőcsomagolások és az egységrakományok megerősítésére, rögzítésére. A túlságosan laza pántolás haszontalan, a túl szoros pedig átvágva a dobozt kárt okozhat a termékben.
– gyűjtőcsomagolásoknál, valamint egységrakományoknál –
A pántszalag felhordásához a manuális megoldástól, a teljesen automati-zált rendszerekig terjedő csomagolási technológiák léteznek.
A pántológépek az alábbi kategóriákba sorolhatók:
- Manuális mechanikus gépek: kézileg történő pántfeszítés, fémkapoccsal történő lezárás.
- Manuális elektronikus gépek: melyek hálózati kapcsolattal vagy akkumulátorral működnek. A pantszalag feszítés manuális vagy automatikus, a zárása pedig hőhegesztéssel történik.
- Félautomata rendszerek: a terméket egy rakodóasztalra helyezzük, ahol a pántszalagot a termék köré húzzuk, majd a hegesztő egységhez érintve a gép automatikusan feszíti és zárja (dörzsölés által kifejlesztett hőhegesztéssel) a szalagot. Vannak rendszerek, amelyek automatikusan helyezik a pántot a termék köré, míg a termék elhelyezése manuálisan történik.
- Automata rendszerek: a termék automatikusan futószalagon kerül az automata pántoló gép alá, és a teljes folyamat automatikusan történik.
Pántszalag típusok:
- A polipropilén (PP) alacsony költségű, könnyen kezelhető, de csupán kis leszorító erő fejthető ki vele, mielőtt elszakadna.
- A poliészter (PET) pántoló a polipropilénnél kisebb mértékben nyúlik magas hőmérsékleten, erősebb, és tulajdonságait nedves állapotban is megtartja. Kedvező ára miatt sok esetben helyettesítheti az acélt.
- Afémpántolásfelelmegleginkábbaszélsőségesennehézrakományoknak, mivel nem nyúlik. Ezt azonban csak fadobozok esetén ajánljuk.
- A textil pántszalagok hasonló szakító szilárdsággal rendelkeznek, viszont a fémmel ellentétben nem sértik meg szállítás közben a terméket.
AMCO csomagológép rendszerek: EXTEND, STRAPACK, CYKLOP,
SIAT, MESSERSI, URMAK, CARISTRAP